pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share
 

  Shortcut-et Gjenerale

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
attacknight

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

 Shortcut-et Gjenerale Empty
MesazhTitulli: Shortcut-et Gjenerale    Shortcut-et Gjenerale EmptyThu Jul 08, 2010 7:03 am

ALT- F4 - Per me Perfundu naj program apo faqe ose / Shut down
ALT-TAB - Mbaje te SHTYPUR ALT+TAb edhe Faqet qe jan te qelura ndrrohn.
CTL-ESCAPE - Paraqet Start menu
CTRL - X -Pren (Cut)
CTRL - C -Kopjon (Copy)
CTRL - V -Ngjet (Paste)
CTRL - Z -Me u kthy 1 hap mbrap (Undo)
F1 - Menya e NDIHMES
SHIFT & Restart - Per me RESTATRTU vetem WINDOWSIN e jo komplet Kopmjuterin Shkoni Start>ShutDown> e mbani SHIFT te shtrydhur edhe klikoni RESTART.Kjo kursen SHUM koh.CRTL-TAB -Me kalu prej ikonave ne shiritin START dhe ana sjelltas.

FILE & DESKTOP SHORTCUTS

Mbajte te Shtrydhur SHIFT edhe shtine CD-n, CD do ti anulohet AUTOSTARTI.
Nese ndonje gjë edhete e selektune:
CTRL Nese dojm me ba Nje SHURTCUT(KOPJE) te fajlit. E mbajm te shtrydhur CTRL edhe e kapim me maus e levizim nje pozit me posht edhe e lshojm.
CTRL - SHIFT E krijon nje SHURTCUT te ati fajli qe e ki te selektune vetem ne nje ven tjeter..
SHIFT - DELETE - Lshyhet fajli i selektun pa shku ne Ricykling Ben
ALT-ENTER - Hapet PROPERTIS i failit te selektun
F2 - Me riemru Failin(emer tjeter)

Në My Computer:
BACKSPACE - Paraqet Folderin me te gjitha te dhenat.
ALT- SHIJETA DJATHT - Shkon perpara
ALT- SHIGJETA MAJT -Shkon Mbrapa

INTERNET BROWSER SHORTCUTS
Per Internet Explorer 6 edhe 7
Hap HISTORIN e punes tuaj ne internet(WEB faqet e vizituara) Ctrl+H
Mu qel edhe 1 her Faqja(ReLoad) Ctrl+R
MBRAPA(Faqja e meparshme Alt+Shigjeta MAJT ose Alt+Backspace
Perpara (Faqja e ardhshme) Alt+Shigjeta e Djatht
Per me ndalu ni hapje te naj web-faqes vetem shtrydhni Esc
Mu kthy ne faqen e par te vizituar Alt+Home
Ne fund te faqes End
Ne fillim te fqes Home
Nje faqe te re Ctrl+N
me mshel faqen Ctrl+W
Me Leviz permes shiritit RRESHQITES Shigjeta Perpara ose Shigjeta Mbrapa
Me ba Faqen (Full Screen) F11
Me gjet ne Faqe (emer,shkrojn etj etj) Ctrl+F
Regjistroje Ket faqe qe je ne Favorites Ctrl+D
Printon Faqen e Tanishme Ctrl+P
Mi ndreq favoritet pra mi rendit (NS) Ctrl+B
Me rrit faqen Alt+Space+x
Me minimizu faqen Alt+Space+N
Leviz perpjet faqes Alt+Shigjeta perpjet
Leviz teposht faqes Alt+Shigjeta teposht

Vetem per Internet Explorer
Me qel Favorites Bar Ctrl+I
Me selektu LINKUN e web-faqes Alt+D
Me restartu shpejt faqen (Fast Reload) Ctrl+F5

Nje menyr ma e shpejt per me qel nje WEB eshte nese e shkrun VETEM emrin e WEB faqes
p.sh: GOOGLE edhe e shtrydh CTRL+ENTER meniher do ti shtohet AUTOMATIKISH kjo "http://www. .com"


Shortcutat e Pulles se Windowsit

Pulla E windowsit mund te perdoret SHUM ne kombinim me PULLA tjera p.sh

Pulla E windowsit + R Hapet Start menu's Run box
Pulla E windowsit + F Hapet Start menu's Find window pra per me lyp nj File ne PC
Pulla E windowsit + E E hap Faqen ku jan te gjitha te dhenat e PC-s TANE
Pulla E windowsit + Pause/Break E hap Faqen System Properties
Pulla E windowsit + M I minimizon Te gjitha faqet e qelura
Pulla E windowsit + Shift + M Do ti kthen ne gjendjen e me hershme faqet e Minimizuara
Pulla E windowsit + D I minimizon TE GJITHA PROGRAMET
Pulla E windowsit + Tab Do te kaloj prej nje programi ne tjetrin
Pulla E windowsit E qel Start menyn
F11 DHE FAQJA FULLSKREN
per me minimizu nje faqe ose hini me maj konpjutere e truse ALT+space+N e minimizone
a per me heke ALT+space+n
All Caps Ctrl+Shift+ A
Annotation Alt+Ctrl+ M
App Maximize Alt+ F10
App Restore Alt+ F5
Apply Heading1 Alt+Ctrl+ 1
Apply Heading2 Alt+Ctrl+ 2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Shortcut-et Gjenerale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Mësime dhe Tutoriale-
Kërce tek: