pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Anti-spam protection (cPanel)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
attacknight

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

Anti-spam protection (cPanel) Empty
MesazhTitulli: Anti-spam protection (cPanel)   Anti-spam protection (cPanel) EmptyThu Jul 08, 2010 6:58 am

Ne kete tutorial do mesoni se qka eshte dhe si perdoret Anti-spam protection.

Ne te gjitha Linux sistemet operative jane korniza mbrojtese kunder SPAM. Korniza i pare eshte e vendosur ne RBL listen (Real Time Black listing) dhe useret e perfunduar nuk mund te perdorin kete kornize. Ne rastet kur disa server prej te ciles eshte derguar ne listen e zeze, nje mesazh automatikisht do te drejtohet tek derguesi me mesazhin "550-Message rejected".

Korniza e dyte eshte SPAM-ASSASIN e cila duhet te aktivizohet nga vete useri:

1. Kyqu direkt ne CPanel
2. Kliko ne ikonen e Mailit
3. Kliko ne SpamAssassin
4. Kliko ne "Enable SpamAssasin" edhe sapo te aktivizohet kliko ne "Go back"
5. Kliko ne "Configure SpamAssasin"
6. Perfundi "required_score" numer 4* (shiqo tek "Hits required for spam" ne fund te artikullit)
7. Perfundi "rewrite_header subject" fut: SPAM
8. Kliko ne SAVE (ne fund te dritares)
9. Tani kliko "Go back" dhe aktivizoje "Spam Message Filter Configuration", ketu perseri kliko "Go back"

Me Rendesi!

Egzistojne dy mundesi qe te mbroheni kunder SPAM, e para eshte qe te gjitha SPAM automatikisht fshihen nese identifikohen si SPAM. E dyta metod eshte se mesazhi i cili eshte i identifikuar si SPAM shkon ne SPAM box ku ju me vone mund ta vereni se cili mesazh eshte derguar ne SPAM follder dhe eventualisht mund ta riktheheni ne inbox.

Fshirja Automatike e SPAM

1. Kliko ne "Email Filtering"
2. Nese keni nje filter ne te cilin eshte e shenuar diqka si: $header_subject:contains "SPAM", atehere gjitheqka eshte ne rregull dhe ju nuk keni per te bere asgje sepse SPAM filter juaj eshte i aktivizuar.
3. Nese nuk ka aty asgje, atehere shtupeni "Add filter"
4. Ne kete pike ju jeni ne krye te header per filtrim te mesazheve, ne rastin tone ne deshirojme me i fshij mesazhet e identifikuara si SPAM, keshtu qe filtrimi duhet te duket keshtu:
Filter: Subject -> that: Contains -> SPAM
Destinacioni: :fail:
5. Kliko ne "Activate"

Fute SPAM ne SPAMbox

1. Kliko ne "Email Filtering"
2. Nese keni nje filter ne te cilin eshte e shenuar diqka si: $header_subject:contains "SPAM" atehere gjitheqka eshte ne rregull dhe ju nuk keni per te bere asgje sepse SPAM filter juaj eshte i aktivizuar.
3. Nese nuk ka aty asgje, atehere shtupeni "Add filter"
4. Ne kete pike ju jeni ne krye te header per filtrim te mesazheve, ne rastin tone ne deshirojme me i fut identifikuara si SPAM ne SPAMbox, keshtu qe filtrimi duhet te duket keshtu:
Filter: SpamAssassin Spam Header -> that: begins with -> Yes
Destination: Discard
5. Kliko ne "Activate"

*Rreth hyrjes se SPAM, mesazhet jane te graduara nga sistemi i ANTI-SPAM. Me i lart gradimi, aq me i lart do jete toleranca nga ana e emailit. Me fjale te tjera, nese fut numer 10, do te se te gjitha mesazhet qe hyjn ne kontrollen e sistemit, do ta kalojn. Numri me i vogel, toleranca me e vogel dhe qdo email qe eshte graduar me 1, 2, 3 ose me lart automatikisht do te identifikohet si SPAM dhe do te veprohet ne te sipas akcionit te vene nga ne (fshirje apo SPAMbox)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Anti-spam protection (cPanel)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Mësime dhe Tutoriale-
Kërce tek: