pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mrekullitë e kaptinës En-Neml dhe El-Kehf në Kur’an

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Mrekullitë e kaptinës En-Neml dhe El-Kehf në Kur’an   Mon Nov 23, 2009 5:11 pm

[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.]

Mrekullitë e kaptinës En-Neml dhe El-Kehf në Kur’an

--------------------------------------------------------------------------------

Është interesant se numri i vargjeve në lidhje me tregimin e shokëve të shpellës është 18, pra i përgjigjet radhitjes së kaptinës në Kur'an.


En-Nahl-Bleta

Nëse vështrojmë kaptinën En-Neml në Kur'an fisnik, shohim se ajo është kaptina e 27 e radhitur sipas rënditjes, ndërsa kjo kaptinë ka gjithsej 93 versete

Kjo kaptinë fillon me shkronjat ( ﻄ) (T, S).
Tani shohim se:
1. Shkronja ﻄ në këtë kaptinë përsëritet 27 herë, pra, kjo është radhitja e kaptinës në Kur'an.
2. Shkronja ﺲ në këtë kaptinë përmendët 93 herë pra, kjo i përgjigjet numrit të verseteve, në këtë Kaptinë.
3. Shuma e këtyre numrave është 120.

Shënim:
-Radhitja e kaptinës En-Neml, pra 27+ numri i verseteve 93, = 120
-Përsëritja e shkronjës ﻄ 27 herë + përsëritja e shkronjës ﺲ 93 herë = 120 -Fraza e fjalës En-Neml: (N-ﻦ=50+, M-ﻤ=40+, ﻞ-L=30) =120


El-Kehf-Shpella


Në versetin e 25 të kaptinës El-Kehf lexojmë: ".... Ata qëndruan në shpellën e tyre treqind e nëntë vjet" (el-Kehf; 25). Nëse fillojmë që ti numërojmë fjalitë nga fillimi i tregimit për "Shokët e Shpellës" gjegjësisht nga verseti 9 deri te fjalët "...qëndruan në shpellën e tyre.." do të shohim se radhitja e cila vjen pas fjalës "..shpellën e tyre.." është treqind e nëntë-309, pra ky është numri i cili i përgjigjet qëndrimit të shokëve të shpellës brenda në shpellë, ashtu siç tregon verseti në mënyrë të qartë. Është interesant se numri i vargjeve në lidhje me tregimin e shokëve të shpellës është 18, pra i përgjigjet radhitjes së kaptinës në Kur'an.

Marrë nga libri: "DIRASAT FIL FIKRI ISLAMIJ" – Basam Xherar
"Studime në Mendimin Islam"- Basam Xherar
__________________

Gangsterat më të flliqur na kanë sulmuar neve.
Pra ku janë shpatat?
Ata kanë harruar se ne jemi sfiduesit.
Të cilët mbrojmë sikurse luajtë.
Ne jemi ata që me kuajt tonë i shkelem fronet e perandorive.


Fjalë është fjala e shpatës derisa gabimtarët nuk përmisohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.forumotion.com
 
Mrekullitë e kaptinës En-Neml dhe El-Kehf në Kur’an
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: feja islame :: kurani dhe tesfiri-
Kërce tek: